Newsletter

Szukaj

Search form


Recenzje

Dziewczynka bawi się tabletem w aucie
„Mamo, a daleko jeszcze?” „Mamo, jestem głodna!” „Mamo nudzi mi się…” Ach, któż z rodziców podróżujących z dziećmi nie wie, jak to jest, kiedy na pokładzie głodne i znudzone dzieci… Nie ma znaczenia...
Hotel dla Twoich rzeczy - okładka
Chcesz oderwać myśli od dziecka - sięgnij po Hotel dla Twoich rzeczy. O życiu, macierzyństwie i pisaniu Joanny Jagiełło. To ciepła i fascynująca opowieść o matce takiej jak Ty. Zabieganej,...
Okładka książki "Kobieta..."
Nie, nie chodzi o czuły gest partnera liczony w PLN, ani o dobrą promocję, gdy kilka złotych więcej zostaje w portfelu. Zaczyna się kolejny etap w kobiecej samodzielności, emancypacji, przebojowości...
Malala
Słysząc o Malali Yousafzai, zapewne większość z nas zmarszczy brwi, zastanawiając się, skąd i czy w ogóle powinna kojarzyć to nazwisko. Natomiast już na hasło „nastolatka postrzelona przez talibów”...
Bezpieczny Stolik Podróżnika marki TULOKO
Jak umilić podróż z dziećmi i jak sprawić, by się nie nudziły, kiedy jedziemy w daleką trasę? Moje najnowsze odkrycie to Bezpieczny Stolik Podróżnika.  Do zabawy, rysowania, oglądania bajek i...

Nasze Patronaty

Plakat Konferencji Twoja Pasja Twoja Firma
logo spotkania B(L)OGiń

Historie Sukcesu

Jedna z mam-założycielek w trasie z bobasami
Marta i Ada, mamy z Krakowa założyły fundację i propagują aktywny styl życia dla całej rodziny. Codziennie inna trasa dla bobasa? Proszę bardzo!
Paulina z synkiem
O tym jak dzieci uniemożliwiając pracę, współprowadzą z nią biznes, o patentach na godzenie życia rodzinnego i zawodowego, a raczej o ich braku i o tym jak ważne jest wsparcie pozytywnych kobiet...
Mama założycielka serwisu
Młody i prężnie rozwijający się portal spolecznościowy na-kawe.net, okrzyknięty polską alternatywą dla Facebooka swoje istnienie zawdzięcza… mamom. Nie tylko Izabeli Błażowskiej, młodej mamie z...

Czy na urlopie macierzyńskim mogę pracować na zlecenie?

data publikacji: 04.01.2013

Magda pyta, czy będąc na urlopie macierzyńskim może pracować w drugiej firmie na zlecenie kilka godzin tygodniowo. Przeczytajcie odpowiedź naszego eksperta!

Pytanie

Pracuję na etat w jednej firmie, a na umowę zlecenie w drugiej. Wkrótce urodzę dziecko. Czy na urlopie macierzyńskim mogę pracować w firmie, gdzie mam umowę zlecenie? Bardzo lubię tą pracę i zajmuje mi tylko  2x2 godziny tygodniowo. Na pewno nie będzie kolidowała z opieką nad dzieckiem, bo córkę będę mogła wziąć ze sobą. Czy osoba pobierająca zasiłek macierzyński i przebywająca na urlopie macierzyńskim może równocześnie pracować na zlecenie w innej firmie? Proszę o odpowiedź.

Magda

Odpowiedź

W przepisach prawa pracy nie istnieje formalny zakaz świadczenia usług na rzecz innego podmiotu w ramach stosunku cywilnoprawnego przez pracownicę korzystającą z urlopu macierzyńskiego.

Pracownica, która podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego wykonuje umowę zlecenia zawartą z własnym pracodawcą lub z innym podmiotem podlega ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorca.

Należy pamiętać, że osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim ma obowiązek poinformowania pracodawcy o posiadaniu innego tytułu do ubezpieczeń społecznych niż przebywanie na urlopie macierzyńskim. A co za tym idzie pracownica wykonująca umowę zlecenia nie będzie w tym czasie objęta ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z tytułu zasiłku macierzyńskiego. W takim przypadku to płatnik (zleceniodawca) powinien ją zgłosić do ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy zlecenia.

Pracodawca, wypłacający swojemu pracownikowi zasiłek macierzyński, przestaje rozliczać składki z tytułu tego zasiłku po uzyskaniu informacji od tego pracownika, że posiada inny tytuł do ubezpieczeń.

Podstawa prawna: Co do posiadania innego tytułu do ubezpieczenia: Art. 9 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 r. (t. j. z dnia 10.11.2009 r., Dz.U. Nr 205, poz. 158 z późn. zm.). 

Co do macierzyńskiego (w poniższych przepisach traktujących o urlopie macierzyńskim brak zakazu): 180-184 Kodeksu pracy z dnia 26.06.1974 r. (t.j. z dnia 23.12.1997 r., Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94).

Powyższy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i został przygotowany w oparciu o stan faktyczny opisany w opublikowanym pytaniu. Zamieszczonych w nim treści nie należy traktować jako porady prawnej w konkretnej sprawie ani źródła prawa. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji lub indywidualnej porady prawnej z gwarancją odpowiedzialności, należy skontaktować się z prawnikiem.

Aneta Szczycińska

Radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, mama trzech uroczych córeczek, prowadzi jednoosobową kancelarię prawną. Miłośniczka filmów Woody’ego Allena, Audrey Hepburn, teatru, kulinarnych eksperymentów, podróży, przez długie lata aktywna harcerka.

design by: poleznaku.pl
powered by: RubiconStudio.pl