Newsletter

Szukaj

Search form


Recenzje

Dziewczynka bawi się tabletem w aucie
„Mamo, a daleko jeszcze?” „Mamo, jestem głodna!” „Mamo nudzi mi się…” Ach, któż z rodziców podróżujących z dziećmi nie wie, jak to jest, kiedy na pokładzie głodne i znudzone dzieci… Nie ma znaczenia...
Hotel dla Twoich rzeczy - okładka
Chcesz oderwać myśli od dziecka - sięgnij po Hotel dla Twoich rzeczy. O życiu, macierzyństwie i pisaniu Joanny Jagiełło. To ciepła i fascynująca opowieść o matce takiej jak Ty. Zabieganej,...
Okładka książki "Kobieta..."
Nie, nie chodzi o czuły gest partnera liczony w PLN, ani o dobrą promocję, gdy kilka złotych więcej zostaje w portfelu. Zaczyna się kolejny etap w kobiecej samodzielności, emancypacji, przebojowości...
Malala
Słysząc o Malali Yousafzai, zapewne większość z nas zmarszczy brwi, zastanawiając się, skąd i czy w ogóle powinna kojarzyć to nazwisko. Natomiast już na hasło „nastolatka postrzelona przez talibów”...
Bezpieczny Stolik Podróżnika marki TULOKO
Jak umilić podróż z dziećmi i jak sprawić, by się nie nudziły, kiedy jedziemy w daleką trasę? Moje najnowsze odkrycie to Bezpieczny Stolik Podróżnika.  Do zabawy, rysowania, oglądania bajek i...

Nasze Patronaty

Plakat Konferencji Twoja Pasja Twoja Firma
logo spotkania B(L)OGiń

Historie Sukcesu

Warszataty organizowane przez Lucynę i Freedomownię
Lucyna Szaszkiewicz - uczestniczka akcji Campus for Moms oraz pomysłodawczyni projektu Freedomownia, który wspiera kobiety w biznesowych przedsięwzięciach. Lucyna pomaga zwłaszcza mamom wyjść z...
Jedna z mam-założycielek w trasie z bobasami
Marta i Ada, mamy z Krakowa założyły fundację i propagują aktywny styl życia dla całej rodziny. Codziennie inna trasa dla bobasa? Proszę bardzo!
Paulina z synkiem
O tym jak dzieci uniemożliwiając pracę, współprowadzą z nią biznes, o patentach na godzenie życia rodzinnego i zawodowego, a raczej o ich braku i o tym jak ważne jest wsparcie pozytywnych kobiet...

Czy na urlopie macierzyńskim mogę pracować na zlecenie?

data publikacji: 04.01.2013

Magda pyta, czy będąc na urlopie macierzyńskim może pracować w drugiej firmie na zlecenie kilka godzin tygodniowo. Przeczytajcie odpowiedź naszego eksperta!

Pytanie

Pracuję na etat w jednej firmie, a na umowę zlecenie w drugiej. Wkrótce urodzę dziecko. Czy na urlopie macierzyńskim mogę pracować w firmie, gdzie mam umowę zlecenie? Bardzo lubię tą pracę i zajmuje mi tylko  2x2 godziny tygodniowo. Na pewno nie będzie kolidowała z opieką nad dzieckiem, bo córkę będę mogła wziąć ze sobą. Czy osoba pobierająca zasiłek macierzyński i przebywająca na urlopie macierzyńskim może równocześnie pracować na zlecenie w innej firmie? Proszę o odpowiedź.

Magda

Odpowiedź

W przepisach prawa pracy nie istnieje formalny zakaz świadczenia usług na rzecz innego podmiotu w ramach stosunku cywilnoprawnego przez pracownicę korzystającą z urlopu macierzyńskiego.

Pracownica, która podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego wykonuje umowę zlecenia zawartą z własnym pracodawcą lub z innym podmiotem podlega ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorca.

Należy pamiętać, że osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim ma obowiązek poinformowania pracodawcy o posiadaniu innego tytułu do ubezpieczeń społecznych niż przebywanie na urlopie macierzyńskim. A co za tym idzie pracownica wykonująca umowę zlecenia nie będzie w tym czasie objęta ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z tytułu zasiłku macierzyńskiego. W takim przypadku to płatnik (zleceniodawca) powinien ją zgłosić do ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy zlecenia.

Pracodawca, wypłacający swojemu pracownikowi zasiłek macierzyński, przestaje rozliczać składki z tytułu tego zasiłku po uzyskaniu informacji od tego pracownika, że posiada inny tytuł do ubezpieczeń.

Podstawa prawna: Co do posiadania innego tytułu do ubezpieczenia: Art. 9 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 r. (t. j. z dnia 10.11.2009 r., Dz.U. Nr 205, poz. 158 z późn. zm.). 

Co do macierzyńskiego (w poniższych przepisach traktujących o urlopie macierzyńskim brak zakazu): 180-184 Kodeksu pracy z dnia 26.06.1974 r. (t.j. z dnia 23.12.1997 r., Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94).

Powyższy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i został przygotowany w oparciu o stan faktyczny opisany w opublikowanym pytaniu. Zamieszczonych w nim treści nie należy traktować jako porady prawnej w konkretnej sprawie ani źródła prawa. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji lub indywidualnej porady prawnej z gwarancją odpowiedzialności, należy skontaktować się z prawnikiem.

Aneta Szczycińska

Radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, mama trzech uroczych córeczek, prowadzi jednoosobową kancelarię prawną. Miłośniczka filmów Woody’ego Allena, Audrey Hepburn, teatru, kulinarnych eksperymentów, podróży, przez długie lata aktywna harcerka.

design by: poleznaku.pl
powered by: RubiconStudio.pl