Czego szukasz

Ciąża na okresie próbnym? I co dalej?

Nasza Czytelniczka chciałaby wiedzieć jak kodeks pracy traktuje kobiety, które w trakcie umowy na okres próbny zajdą w ciążę? Czy pracodawca musi przedłużyć umowę o pracę (na jak długo) i czy można liczyć na zasiłek macierzyński? Na pytania odpowiada nasz ekspert.

Kobieta w ciąży z partnerem

Ciąża na okresie próbnym

Chciałabym dowiedzieć się jak wyglądać będzie moja sytuacja, gdy zajdę w ciążę w czasie trwania umowy o pracę zawartą na okres próbny (3 miesiące). Czy pracodawca musi przedłużyć mi umowę o pracę (na jak długo) i czy dostanę zasiłek macierzyński? – zapytała nas Czytelniczka.

Ochrona stosunku pracy u kobiet w ciąży

Przepisy prawa zapewniają szczególną ochronę trwałości stosunku pracy u kobiet w ciąży.

Ochronie przed wypowiedzeniem czy rozwiązaniem umowy o pracę w okresie ciąży podlegają kobiety zatrudnione na podstawie umów o pracę, jednakże ochrona ta jest zróżnicowana w zależności od rodzaju umowy o pracę. Zgodnie z powyższym inaczej wygląda ona w przypadku zawarcia umowy na:

  • czas nieokreślony,
  • czas określony, czy też na czas wykonania określonej pracy oraz
  • na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, bądź
  • na czas próbny nieprzekraczający jednego miesiąca.

Przeczytaj także: 5 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o L4 w ciąży

W przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony pracodawca nie może jej wypowiedzieć ani rozwiązać.

Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Po porodzie przysługuje pracownicy prawo do zasiłku macierzyńskiego na czas równy okresowi urlopu macierzyńskiego.

Nie przysługuje jej natomiast prawo do urlopu macierzyńskiego ani też prawo do urlopu wychowawczego, gdyż uprawnienia te uwarunkowane są m.in. pozostawaniem w stosunku pracy.

Do obliczenia ww. trzeciego miesiąca ciąży stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego – Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 5 grudnia 2002 r. sygn. akt I PK 33/02 termin upływu 3. miesiąca ciąży (art. 177 § 3 k.p.) oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych. Oznacza to, że do wyliczenia zaawansowania ciąży pracownicy przyjmuje się miesiąc wynoszący 28 dni, czyli 4 tygodnie kalendarzowe.

Przepis dotyczący przedłużenia ww. rodzajów umów o pracę (tzw. umów okresowych) nie ma zastosowania do osób zatrudnionych na podstawie umowy na zastępstwo i pracowników tymczasowych. Ponadto obowiązek przedłużenia umowy o pracę z pracownicą w ciąży nie dotyczy pracownic zatrudnionych na podstawie umów na okres próbny do jednego miesiąca.

Rozwiązanie umowy o pracę w okresie ochronnym możliwe jest tylko wtedy, gdy:

  • ogłoszono upadłość lub likwidację pracodawcy, lub
  • zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie bez wypowiedzenia z winy pracownicy.

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj cały zestaw prawnych artykułów na każdy etap macierzyństwa.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Przeczytaj także: Obniżka zasiłku chorobowego w ciąży w związku z Covid 19

Zwolnienie lekarskie w czasie ciąży

Za okres niezdolności do pracy przypadającej w okresie ciąży pracownica zachowuje, za okres pierwszych 33 dni niezdolności do pracy, prawo do 100% wynagrodzenia, a po upływie tego okresu pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Podstawę tę stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy zatrudnienia, podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, tj. od początku zatrudnienia.

Prawo do świadczeń chorobowych pracownica w ciąży nabywa dopiero po upływie 30 dni nieprzerwanego okresu zatrudnienia, do którego wlicza się też poprzednie okresy zatrudnienia, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.

Na zasiłku chorobowym pracownica może przebywać maksymalnie 270 dni. Przez pierwsze 33 dni zachowuje prawo do wynagrodzenia  chorobowego wypłacanego przez pracodawcę.

Natomiast po upływie tego okresu (od 34. dnia), świadczenie chorobowe w formie zasiłku chorobowego wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych (jeżeli pracodawca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 pracowników) lub w dalszym ciągu pracodawca (jeżeli pracodawca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 pracowników).

Trzeba pamiętać, że zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i pracodawca, są uprawnieni do kontrolowania ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem oraz są upoważnieni do formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich.

Ciąża a okres próbny

Odpowiadając na Pani pytanie należy stwierdzić, iż w przypadku gdy będzie Pani zatrudniona na okres próbny przekraczający jeden miesiąc i rozwiązanie tej umowy przypadałoby po upływie trzeciego miesiąca ciąży, to umowa z mocy prawa zostanie przedłużona do dnia porodu. Po porodzie przysługiwać będzie Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego.

W przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim w czasie ciąży (stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim) przysługiwać Pani będzie, jeżeli niezdolność do pracy trwać będzie nie dłużej niż 33 dni, 100% wynagrodzenia, a po upływie tego okresu zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Przeczytaj także: Szczególna ochrona kobiet w ciąży przed zmianą umowy

Podstawa prawna:

Art. 52, 92, 177, 185, 300 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks Pracy (tj. z dnia 16.05.2018r., Dz.U. 2018 poz. 917).
Art. 4, 8, 11, 59, 61 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z dnia 25 czerwca 1999 r. (tj, z dnia 12.07.2017 r., Dz.U. 2017 poz. 1368).
Art. 112 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks Cywilny (t.j. z 02.03.2017r., Dz.U. 2017, poz. 459).

Powyższy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i został przygotowany w oparciu o stan faktyczny opisany  w opublikowanym pytaniu. Zamieszczonych w nim treści nie należy traktować jako porady prawnej w konkretnej sprawie ani źródła prawa. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji lub indywidualnej porady prawnej z gwarancją odpowiedzialności, należy skontaktować się z prawnikiem.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, mama trzech uroczych córeczek, prowadzi jednoosobową kancelarię prawną. Miłośniczka filmów Woody’ego Allena, Audrey Hepburn, teatru, kulinarnych eksperymentów, podróży, przez długie lata aktywna harcerka.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie